Od połowy minionego miesiąca trwają prace na terenie dawnych obiektów Avii. Czekając na decyzję Starostwa Powiatowego o możliwości rozbiórki, 14 lipca Urząd Miasta przekazał wykonawcy plac budowy i już następnego dnia ruszyły pierwsze prace porządkowo-przygotowawcze.

Obejmowały m.in. uprzątnięcie i pozbycie się starych mebli zalegających w magazynach oraz demontaż urządzeń instalacyjnych wewnątrz budynków. Z początkiem sierpnia, tuż po wydaniu pozwolenia na rozbiórkę obiektów, rozpoczęło się ich wyburzanie. Zgodnie z umową, prace potrwają do 15 września.

W pierwszej kolejności zdemontowano trybuny, brodzik wraz z przebieralnią dla dzieci, budynek kasy i pawilonu sportowego. Niebawem rozpocznie się rozbiórka niecki basenu odkrytego. Ostatnim i najtrudniejszym etapem prac, będzie pozbycie się budynku krytej pływalni z częścią socjalno-usługową, z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo z halą sportową, która, jako jedyny obiekt, nie zostanie na razie rozebrana.

25 lipca, burmistrz miasta podpisał umowę z wykonawcą na opracowanie dokumentacji projektowej budowy krytej pływalni oraz kompleksu sportowo-rekreacyjnego.

Pierwsza z nich obejmować będzie m.in. brodzik dla dzieci, baseny SPA, dwa baseny sportowo-rekreacyjne. Przy jednym z nich powstaną także trybuny dla widzów. Na ten cel gmina chce pozyskać dofinansowanie w kwocie nawet 6 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

– Kompleks sportowo-rekreacyjny został podzielony na dwa etapy – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza. – W pierwszym znalazły się trzy odkryte pływalnie, każda z nich dostosowana do innej grupy wiekowej. Już teraz myśląc o bezpieczeństwie osób z nich korzystających, chcemy zbudować obiekty przeznaczone dla osób dorosłych i starszych dzieci. Najmłodsi będą mogli dodatkowo skorzystać z wodnego placu zabaw. Baseny zostaną wyposażone w urządzenia rekreacyjne, atrakcje wodne, zjeżdżalnie, urządzenia do masażu. Całość otoczy piaszczysta plaża. Nie zabraknie także budynku gastronomicznego oraz socjalno-sanitarnego.

Drugi etap inwestycji to budowa obiektów sportowych. Do dyspozycji będą boiska do piłki siatkowej, koszykówki, piłki plażowej, a także siłownia zewnętrzna i ścianka wspinaczkowa. Na realizację tego zadania, gmina postara się o środki zewnętrzne z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

– Na razie udało nam się pozyskać z tego źródła 777 tys. zł na przebudowę kortów tenisowych w ramach „Programu Modernizacji Infrastruktury Sportowej – edycja 2016”. Szacowany koszt całej inwestycji to ok. 2 mln zł. Cześć z tej kwoty planowana  jest również do odzyskania w postaci zwrotu podatku VAT. Przyznane przez ministra środki umożliwią budowę czterech kortów tenisowych wraz z oświetleniem i ścianą do tenisa o wysokości 3,5 m. Trzy z nich zostaną przebudowane, dodatkowo powstanie czwarty, dzięki czemu znacznie poszerzą się możliwości szkoleniowe – dodaje M. Piotrowicz.

Dodatkowo wszystkie korty zostaną wyposażone w drenaż oraz automatyczne nawadnianie. Powstanie też budynek zaplecza sanitarno-szatniowego z zadaszonymi trybunami widowni na 108 miejsc. Obok nowych chodników, parkingu, ogrodzenia powstaną mniej widoczne, ale równie ważne i kosztowne elementy. Mowa o instalacji wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, studniach chłonnych, montażu instalacji monitoringu i nagłośnienia.

Ciekawostką jest fakt, iż w ramach inwestycji na dachu budynku przewidziano instalację fotowoltaiczną, w skład której wchodzić będzie 30 paneli fotowoltaicznych o mocy 250 W oraz inwerter.

Dokumentacja projektowa związana z przebudową dawnych obiektów Avii dotyczyć ma także zagospodarowania terenów zielonych. W planach jest m.in. rewitalizacja parku między al. Lotników Polskich, ul. Strażacką a Fabryczną wraz z chodnikami, ścieżkami edukacyjnymi, edukacyjno-rekreacyjnymi, oświetleniem i toaletami. Będzie to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi oraz seniorów. Będą oni mogli skorzystać ze stolików do gier w karty, szachy, warcaby, czy chińczyka. Nie zabraknie specjalnego miejsca piknikowego oraz ławeczek, a całość infrastruktury ozdobią kwiaty i różnorodne, w tym także rzadkie i chronione, rośliny.

Inwestycja wykonana zostanie w toku projektu „Zielony LOF w Świdniku” w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Środki, jakie udało się pozyskać na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020.

opracował słs

Artykuł pochodzi z portalu Świdnik Wysokich Lotów

About Author